Uncategorized

Jak powstają nasze tabliczki PCV

W naszej pracy cenimy sobie wysoką jakość produktu końcowego.

PCV twarde a PCV spienione – czyli o materiale słów kilka

Gdy zaczynaliśmy produkcję tablic i tabliczek, tak jak większość producentów, skupiliśmy się na materiale PCV spienione. Szybko jednak, ze względu na końcową jakość produktu, która jest dla nas niezwykle istotna, postanowiliśmy, że zastosujemy materiał wyższej jakości. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Płyty PCV można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • PCV twarde
  • PCV spienione

Różnica między tymi materiałami polega przede wszystkim na sposobie ich produkcji. PCV spienione otrzymywane jest w procesie swobodnego spieniania PCV, w wyniku którego otrzymujemy płyty, które charakteryzują się…i tu powinna pojawić się litania atutów produktu, jaki jest świetny, trwały, odporny. W teorii jest to owszem świetny materiał. Nasze doświadczenie wskazuje jednak, że materiał ten jest podatny na erozję powierzchniową – zwyczajnie – z upływem czasu zaczyna się utleniać i żółknie. Ponadto jest to materiał stosunkowo miękki. Mimo swojej sztywności – łatwo uszkodzić jego powierzchnię nawet przy użyciu paznokcia.

Z powyższych względów przestaliśmy proponować tego typu materiał, zastępując go płytami PCV twardymi-litymi. PCV twarde otrzymywane jest metodą wytłaczania i charakteryzuje się twardą i błyszczącą/półbłyszczącą powierzchnią.

PCV twarde jest cieńsze od swojego spienionego odpowiednika, mniej sztywne, natomiast dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie będziemy przytaczać tutaj suchych faktów, z których wynika zupełnie niewiele. Po prostu to pokażemy:

Diabeł tkwi w szczegółach – druk UV

Świetnie, wybraliśmy materiał, przystępujemy więc do naniesienia nadruku. Druk wykonujemy w technologii UV. Czyli?

Arkusz płyty układamy na ploterze drukującym, który nanosi nadruk bezpośrednio na płytę, utwardzając go jednocześnie przy pomocy lamp emitujących światło UV. Dzięki temu arkusz płyty po zadrukowaniu jest od razu gotowy do dalszej obróbki – cięcia piłą, pakowania i wysyłki. Podstawową zaletą tej technologii druku jest to, że nadruk wykonany w ten sposób jest związany z podłożem. W przeciwieństwie więc do tabliczek oklejanych folią z nadrukiem, nie dochodzi do obkurczania wydruku, odstawania od krawędzi, pękania etc etc.