Druk cyfrowy vs. druk offsetowy

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Zamawiając materiały drukowane tj. wizytówki czy ulotki pewnie nie raz musiałeś lub przyjdzie Ci zastanawiać się między wyborem druku cyfrowego lub offsetowego. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie krótką część opisującą te dwie techniki druku oraz przewodnik, który pozwoli Ci wybrać technikę dostosowaną do Twojego zamówienia.

 

 

 

Czym jest druk cyfrowy i druk offsetowy?

Druk cyfrowy jest stosunkowo prosta do zrozumienia – projekt graficzny w postaci danych komputerowych jest „odczytywany” przez maszynę drukarską i przenoszony na papier. Uzyskany wydruk jest gotowy do dalszej obróbki np. cięcia, bigowania, uszlachetniania, nie jest konieczne schnięcie zadrukowanego papieru. Tym sposobem drukować można wizytówki, ulotki, katalogi, broszury, zaproszenia i wiele, wiele innych.

Z kolei druk offsetowy jest technologią bardziej zaawansowaną. Pracę rozpoczyna się od naświetlenia obrazu na naświetlarce CTP, czego efektem jest powstanie matryc będących, kolokwialnie mówiąc, „wzornikiem” naszego obrazu. Następnie obraz jest przenoszony z matryc na podłoże (np. papier) poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą. Następnie farba jest utrwalana, na co potrzeba dodatkowego czasu. Tą technologię stosuje się do druku ulotek, plakatów, katalogów, a także prac o wysokim nakładzie tj. gazety, czasopisma.

 

Koszt realizacji zamówienia

Druk cyfrowy jest świetnym i opłacalnym rozwiązaniem, jeśli realizowane są niewielkie nakłady (do 1000 sztuk). Wynika to w dużej mierze z tego, co oferuje „konkurencja”, czyli druk offsetowy. Przy małych nakładach druk offsetowy jest droższy, gdyż generuje większe koszty związane m.in. z koniecznością naświetlania matryc czy przygotowaniem maszyny do druku.

Druk offsetowy jest opłacalny, gdy potrzebujemy większego nakładu np. 5000 szt. ulotek. Wówczas technologia offsetowa jest w stanie zaoferować nam mniejsze koszty. W przypadku offsetu dominuje zasada, że im większy nakład, tym niższa cena wydruku pojedynczego arkusza.

 

druk cyfrowy offsetowy drukarnia wroclaw
Porównanie kosztów druku cyfrowego i offsetowego

 

Czas realizacji zamówienia

Zamawiając wydruk w technologii cyfrowej można otrzymać wybrany produkt bardzo szybko – w naszej drukarni jest to możliwe nawet w ten sam dzień! Druk cyfrowy wiedzie w tej „konkurencji” prym, co wiąże się z dwiema rzeczami. W przeciwieństwie do offsetu nie trzeba przygotowywać matryc i wydruk nie musi schnąć. Niesie to za sobą jeszcze jedną korzyść – w przypadku druku cyfrowego możemy bardzo szybko uzyskać od drukarni wydruki próbne do akceptacji zanim dojdzie do wydruku całej puli naszego zamówienia.

 

Czas realizacji zamówienia w druku cyfrowym i offsetowym

 

Personalizacja wydruków

Jeżeli potrzebujesz zrealizować personalizowany druk lub druk o elementach zmiennych, np. zaproszenia i kartki imienne, bilety numerowane to należy wybrać druk cyfrowy. 

Personalizacja wydruku w technologii offsetowej nie jest wykonywana, ponieważ wiązałaby się z przygotowaniem odrębnych matryc dla każdego projektu – w przypadku imiennych zaproszeń wymagałoby to stworzenia matryc do zaproszenia dla Jana Kowalskiego, kolejnej matryc dla Anny Kowalskiej i tak dalej… Generowałoby to zbyt duże koszty produkcji, czyniąc tym samym zlecenie zbyt drogim dla klienta. 

 

Gramatura, rodzaj i format papieru

W przypadku obu technologii można drukować na papierze o gramaturze 80-350 g/m2, np. na papierze kredowym, samoprzylepnym, ozdobnym ect. W przypadku druku offsetowego można dodatkowo zadrukować folię monomeryczną, cienkie PVC czy tekturę.

 

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem oryginalnego i niestandardowego papieru warto skonsultować się ze specjalistą i (jeśli masz taką możliwość) poprosić o wydruki próbne. Wynika to z tego, że wybrany przez Ciebie papier (np. ekologiczny) może bardziej „chłonąć” tusz/farbę. W efekcie kolory na wydruku mogą być bardziej blade. 

W druku cyfrowym maksymalny format to A3+ (in. SRA), którego wielkość to 311mm x 457mm. Dla druku offsetowego maksymalne formaty to B1 (707mm x 1000mm) oraz B2 (707mm x 500mm).

 

Podsumowanie

Decydując się na realizację zamówienia za pomocą druku cyfrowego lub offsetowego warto dopasować technologię druku do swoich potrzeb. Dwoma podstawowymi kryteriami dla większości klientów są cena oraz szybkość realizacji zamówienia.

 

Pamiętaj! Jeśli dysponujesz czasem i masz do wydrukowania projekt w większym nakładzie, opłacalny będzie wydruk offsetowy. W sytuacji, gdy potrzebujemy wydrukować coś w mniejszym nakładzie, druk cyfrowy sprawi, że nasz portfel będzie bardziej zadowolony.

Na druk technologią cyfrową warto pokusić się również, kiedy potrzebujemy czegoś „na wczoraj”, nawet jeśli nakład przekracza wspomniane w tekście 1000 sztuk. Zapłacimy wówczas więcej, ale zaoszczędzimy cenny czas!

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

NEXT MAX Producent reklam
Logo
Login/Register access is temporary disabled